Agama brodata - poradnik i sprzedaż

Agamy brodate na sprzedaż - dostępne agamy

Cena oraz odmiana agamy brodatej znajduje się pod każdym ze zdjęć. Cena dotyczy jednej agamy. Oferuję bezpieczny transport na terenie całej Polski.

Jeśli interesuje Cię kupno jaszczurki, skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz pod adres kontakt@gadyzbroda.pl.

Możesz też napisać do nas na Facebooku – https://www.facebook.com/Gadyzbroda

Agama brodata (Pogona vitticeps) to jaszczurka, na którą decyduje się wielu początkujących terrarystów. W tym miejscu znajdziesz zbiór poradników i informacji dotyczących terrarium, ogrzewania i oświetlenia i warunków w terrarium. Dowiesz się także, czym najlepiej karmić agamę brodatą oraz jaki jest jej tryb życia. Poradnik ten powstał na bazie moich doświadczeń z tymi gadami.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem agamy brodatej (Pogona vitticeps) lub dopiero zastanawiasz się nad zakupem, to ten poradnik podpowie Ci, jakie warunki powinieneś zapewnić, by zwierzę było zdrowe.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Gadyzbroda

Agama brodata - opis jaszczurki

Agama brodata (Pogona vitticeps; z ang. Bearded Dragon) to gatunek jaszczurki występujący w wielu suchych i półsuchych regionach wschodniej i środkowej Australii. W naturze woli się trzymać ciepłych obszarów – półpustyń, subtropikalnych lasów, sawann i zarośli. Należy do rodziny agamowatych, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej brodzie, zwanej również workiem gardłowym, która nabiera ciemnej barwy w okresie godowym.

Agamy brodate są hodowane od dziesięcioleci. W latach 60. Australia zakazała eksportu dzikich agam – były one jednak w dalszym ciągu hodowane w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do powstania wielu nowych odmian kolorystycznych, które nie występują w naturze.

Agama brodata to jaszczurka, która prowadzi aktywny dzienny tryb życia i jest przyjaźnie nastawiona do człowieka oraz łatwa w oswojeniu. Jak wszystkie gady, jest to zwierzę zimnokrwiste, a więc temperaturę ciała dostosowuje do temperatury otoczenia. Ogrzewanie pozyskuje z zewnętrznych źródeł ciepła, aby podnieść temperaturę ciała – dzikie osobniki żyjące wolno w naturze korzystają ze światła słonecznego.

Systematyka

  • Domena: eukarionty
  • Królestwo: zwierzęta
  • Typ: strunowce
  • Podtyp: kręgowce
  • Gromada: gady
  • Rząd: łuskonośne
  • Rodzina: agamowate
  • Rodzaj: Pogona
  • Gatunek: Pogona vitticeps
Agamy brodate różne odmiany

Terrarium dla agamy brodatej

Istnieje wiele rodzajów terrariów dla agam brodatych – spośród nich najpopularniejsze są te z płyty meblowej oraz terraria szklane. Każdy rodzaj terrarium ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przed zakupem agamy brodatej przemyśleć temat i przygotować zbiornik tak, żeby agama brodata miała odpowiednie warunki.

Terrarium drewniane

Terrarium drewniane przede wszystkim zapewni lepszą izolację od zewnętrznych warunków i słabiej przepuści ciepło, więc agama brodata będzie mieć bardziej stabilne warunki, Przez wielu jest oceniane jako bardziej estetyczne, ponieważ można dopasować kolor płyty do mebli w domu. Dodatkowo łatwiej jest zamontować ogrzewanie i oświetlenie, ponieważ możemy przywiercić je do płyty. Wady drewnianego zbiornika to m.in podatność na zawilgocenie (drewno może pęcznieć jeśli będzie mieć dłuższy kontakt z wodą) oraz w przypadku dużego zbiornika – ryzyko zapadania się górnej płyty.

Terrarium szklane

Terrarium szklane jest z kolei wodoodporne, ale szybciej traci ciepło, jest podatne na uszkodzenia – może pękać wskutek uderzenia albo zbyt dużej różnicy temperatur. W przypadku takiego terrarium dobrze jest też zabudować 2 z 4 ścian, tak by agama brodata nie czuła się osaczona, będąc widoczną z każdej strony.

Porównanie terrariów drewnianych i szklanych - wady i zalety

 

Zalety zbiornika

Wady zbiornika

Terrarium szklane

– odporne na działanie wody

– łatwiejsze do sprzątania

– daje możliwość wybrania strony, z której będziemy obserwować zwierzę

– nie przesiąka zapachem agamy brodatej

– podatne na stłuczenia i pęknięcia,

– szybsza utrata ciepła – szkło jest słabym izolatorem,

– wysoka temperatura może powodować pęknięcia na styku lampy i szyby

– trudniejsze do naprawy – w przypadku uszkodzenia czeka nas wizyta u szklarza

Terrarium z płyty meblowej

– możliwość dobrania koloru płyty pod domowe umeblowanie,

– dobra izolacja warunków wewnątrz terrarium od warunków zewnętrznych,

– wolniejsza utrata ciepła (oszczędność na rachunkach za prąd)

– do drewna łatwiej jest zamocować elementy grzewcze

– podatne na zawilgocenia (płyta drewniane może pod wpływem wody pęcznieć)

– długa górna płyta terrarium pod wpływem własnego ciężaru może z czasem się uginać

– podatne na zarysowania

Gdzie kupić terrarium dla agamy brodatej?

Istnieje wiele firm, które zajmują się profesjonalnie budową i aranżacją terrariów dla jaszczurek. To ile kosztuje terrarium dla agamy brodatej zależy często od rodzaju zbiornika jak również doświadczenia producenta. Wielu z nich buduje naprawdę piękne terraria na zamówienie, które uwzględniają wymogi danego gatunku i sprawiają, że agama brodata ma zapewnione prawidłowe warunki do rozwoju. Warto spojrzeć na ich dotychczasowe realizacje np. na Facebooku, przeczytać opinie klientów i sprawdzić czy wśród nich znajdzie się terrarium, które spełnia nasze oczekiwania. Dla osób, które wolą zapłacić i mieć gotowy produkt, warto przejrzeć oferty gotowych terrariów dla agamy brodatej np. na Allegro. W takim przypadku otrzymamy zwykle sam zbiornik, a o jego wystrój i aranżację musimy zadbać sami. Cena takiego gotowego zbiornika to zwykle kilkaset złotych. Za terrarium wykonywane na zlecenie zapłacimy od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Samodzielna budowa terrarium dla agamy brodatej

Osoby, które lubią majsterkowanie mogą też skonstruować terrarium samodzielnie. W sieci na forach terrarystycznych istnieje wiele poradników i schematów jak zbudować terrarium dla agamy brodatej, więc warto z nich skorzystać i odpowiednio się przygotować zanim zaczniemy budowę.

Uwaga – nie należy utożsamiać terrarium z akwarium, w którym NIE MOŻE mieszkać agama brodata, ponieważ nie posiada ono wentylacji grawitacyjnej. Brak takiej wentylacji spowoduje niestabilne warunki wewnątrz. Nieodpowiednia gospodarka cieplna może doprowadzić do przegrzania agamy brodatej, a brak możliwości przepływu powietrza spowoduje zaduch (akwarium może parować) oraz rozwój grzyba. Jeśli chcemy wykorzystać stare akwarium i przerobić je na terrarium, koniecznie musimy pamiętać o wprawieniu wentylacji oraz rozsuwanych drzwiczek na jednej ze ścian, tak by nie wyciągać jaszczurki od góry (agama brodata posiada na głowie oko ciemieniowe, które w naturze służy jej do rozpoznawania drapieżników atakujących z góry).

Wentylacja grawitacyjna powoduje, że dolnymi otworami wlatuje zimne powietrze, które następnie ogrzewa się w terrarium i uchodzi górnymi otworami. Zapewnia ona stałą wymianę powietrza i pozwala uniknąć zaduchu. Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna powinna posiadać pierwszy otwór na jednej ze ścianek terrarium na dole oraz drugi otwór na przeciwległej ścianie na górze lub na suficie zbiornika. Dzięki temu agama brodata ma zawsze dostęp do świeżego powietrza i odpowiednie spektrum temperatur w terrarium.

Więcej o terrarium, ogrzewaniu i oświetleniu w terrarium dla agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/jakie-terrarium-dla-agamy-brodatej-wymiary-ogrzewanie-oswietlenie/

Zewnętrzna woliera dla agamy brodatej na wiosnę/lato

Na okres letni, kiedy jest bezwietrznie, a temperatura na dworze przekracza 20-25 stopni w cieniu, agama brodata może być wpuszczona do woliery zewnętrznej w ogródku, by nałapała naturalnych promieni słonecznych. Woliera dla agam brodatych powinna być odpowiednio zabezpieczona, tak żeby dzikie zwierzęta nie wyrządziły jaszczurce krzywdy. Woliera powinna być przestronna, a najprostszą zagrodę można zbudować z siatki o małych oczkach i listew. Pamiętajmy, by w wolierze umieścić jaszczurce miskę z wodą oraz zapewnić miejsce, gdzie agama brodata będzie mogła odpocząć w cieniu. Agamę wpuszczamy do woliery tylko wtedy, kiedy mamy nad nią pełną kontrolę i jest pod naszą obserwacją. Na noc zwierzę powinno wrócić do terrarium.

Więcej informacji o wolierze dla agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/woliera-dla-agamy-brodatej/

Agama brodata red i zero

Wymiary terrarium dla agamy brodatej

Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika agamy brodatej to 120x60x60 cm. Taki rozmiar terrarium pozwoli zapewnić pełne spektrum temperatur dla tego gatunku wewnątrz i podzieli zbiornik na strefę cieplejszą i chłodniejszą. W przypadku mniejszego zbiornika trudno byłoby to uzyskać, zwłaszcza że rozpiętość temperatur powinna wynosić od 20 do 40 stopni.

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na terrarium dla agamy brodatej, lepszym wyborem będzie agama brodata karłowata.

Więcej o agamie brodatej karłowatej dowiesz się w tym tekście: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-karlowata/

Przy 2-3 osobnikach agamy brodatej trzymanych razem (jest to niezalecane, szczególnie jeśli chcemy trzymać razem samice i samca, który może je męczyć i zdominować) lepiej zaopatrzyć się w zbiornik 200x70x70 cm jako minimum dla tego gatunku. Agama brodata jest z natury samotnikiem, więc w przypadku kilku agam najlepiej zakupić osobne terrarium dla każdej.

Więcej o trzymaniu kilku agam w jednym terrarium znajdziesz w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/czy-agama-brodata-moze-byc-trzymana-w-grupie/

Ścianka strukturalna w terrarium

Oczywiście im większe terrarium, tym lepiej – nie ma rozmiaru terrarium, które byłoby dla agamy brodatej za duże. Ścianka strukturalna z wieloma półkami nie jest wymagana, ale na pewno zwiększy atrakcyjność zbiornika dla zwierzaka, jak również wpłynie na walory estetyczne terrarium. Dodatkowo znacznie zwiększy powierzchnię życiową – agama brodata będzie mogła wspinać się po platformach i chętnie spacerować po terrarium, co w jakimś stopniu zapobiegnie jej utuczeniu.

Terrarium bezwzględnie nie powinno mieć mniejszego rozmiaru niż 120x60x60 cm, ponieważ będzie to prowadzić do wolniejszego rozwoju agamy brodatej, może być też przyczyną powstawania chorób. Należy przy tym zwrócić uwagę, że mała agama brodata nie musi mieć mniejszego terrarium i od razu możemy ją wpuszczać do docelowego zbiornika. W takim wypadku warto jej tylko wskazać (położyć ją w danym miejscu), w którym miejscu znajduje się wyspa ciepła, woda i miska z owadami, ponieważ na początku zwierzę może mieć problem z odnalezieniem wszystkich istotnych dla niego miejsc.

Agamy brodate w rukoli

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Pogona vitticeps do prawidłowego rozwoju potrzebuje lampy grzewczej, dopasowanej do wielkości terrarium i temperatury otoczenia. Na wyspie ciepła na powierzchni znajdującej się pod lampą powinno być 38-40 stopni, a w pozostałych częściach terrarium nie powinno być mniej niż 20-25 stopni. Zapewniając spektrum temperatur agama brodata ma możliwość przebywania w temperaturze, która aktualnie jej odpowiada. Może się zdarzyć, że w zależności od pory roku będziemy wymieniać żarówki na te o mocniejszej (zimą) lub o słabszej (latem) mocy. Najlepiej umieścić w terrarium pod lampami termometr, który powie nam czy warunki są prawidłowe.

Nie należy korzystać z takich źródeł ciepła jak maty grzewcze, kable grzewcze, kamienie grzewcze i innych rodzajów ogrzewania, które będą emitować ciepło od spodu. Agama brodata odbiera ciepło i UVB plecami, na spodniej części ciała nie posiada receptorów, które pozwalają rozpoznać, że temperatura jest wystarczająca – dłuższe leżenie na tego typu akcesoriach może spowodować przegrzanie i w rezultacie śmierć.

Źródła światła UVB w terrarium agamy brodatej

Jako zwierzę stepowe i dzienne agama brodata wymaga do prawidłowego rozwoju promieniowania UVB. Pozwala ono wytwarzać w skórze jaszczurki witaminę D3, która umożliwia wchłanianie wapnia. W związku z tym musimy w terrarium zapewnić odpowiednie źródło promieni UVB. Do wyboru jest kilka opcji:

  • żarówka kompaktowa o przynajmniej 10% wartości wysyłanego UVB, którą trzeba wymieniać raz na około 6 miesięcy. Po tym czasie ilość promieniowania znacznie spada, więc musimy pamiętać o regularnej wymianie.
  • świetlówka T5 (np. Arcadia) o wartości 12% jest innym, nieco lepszym rozwiązaniem, ponieważ emituje promienie na większym obszarze. Należy ją wymieniać raz na 12 miesięcy.
  • metalohalogen, który emituje największą dawkę promieniowania UVA, UVB i jednocześnie służy jako źródło ciepła, więc nie musimy montować dwóch odrębnych lamp. Wydajność metahalogenu może spadać po upływie 6-12 miesięcy. Przy niektórych rodzajach metahalogenów, ilość emitowanego UVB może spadać, więc po jakimś czasie konieczne może być zamontowanie dodatkowej lampy UVB.

Oświetlenie nie powinno znajdować się wyżej niż 30-40 cm od płaszczyzny, na której będzie leżeć się agama brodata, ponieważ promienie UVB docierają tylko na określoną odległość w zależności od rodzaju i mocy żarówek/świetlówek. Wiele też zależy od producenta, którego wybierzemy. Niestety nie każda żarówka będzie dawać taki sam efekt, więc nie należy kierować się wyłącznie ceną, a raczej renomą danej marki oraz badaniami pokazującymi potencjał każdej żarówki.

Wyspa ciepła i czas świecenia lamp

Lampa grzewcza i żarówka UVB dla agam brodatych powinny być umieszczone obok siebie w terrarium, aby jaszczurka mogła pobierać wartości z obu źródeł jednocześnie podczas wygrzewania na wyspie ciepła. Montaż w dwóch różnych miejscach może powodować, że agama brodata będzie mieć niedobory, Oświetlenie i ogrzewanie powinno być włączone określony czas, który będzie zależeć od pory roku:

  • wiosną i jesienią: 12 godzin,
  • latem: 14 godzin,
  • zimą: 10 godzin.
Na noc lampy należy wyłączyć, powodując spadek do temperatury pokojowej. Agama brodata nie musi być dodatkowo dogrzewana, pod warunkiem, że w domu nie mamy temperatury niższej niż 18 stopni.
Agama brodata witblits

Warunki w terrarium i akcesoria dla agamy brodatej

W ramach utrzymania odpowiedniej wilgotności można ustawić naczynie z wodą, z którego niektóre agamy brodate chętnie korzystają zarówno pijąc, jak i zażywając kąpieli (trzeba jednak pamiętać, że nie każda agama brodata lubi taką rozrywkę, więc nie zmuszamy zwierzaka do siedzenia w wodzie). Można zraszać lekko agamę przy zbliżającej się wylince, jeśli nie mamy naczynia z wodą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jaszczurka jest zwierzęciem, które woli bardziej suchy klimat, więc nie należy przesadzać z wilgotnością.

Inne akcesoria, które są niezbędne w terrarium to:

  • miska na pokarm – warto postawić na miskę z brzegami zaokrąglonymi do środka, której kształt nie będzie pozwalał na ucieczkę owadów,
  • korzenie, tuby, kryjówki – wpłynie to na atrakcyjność zbiornika dla agamy brodatej, dodatkowo w trakcie wylinki pozwoli agamie drapać się o ostrzejsze elementy, a samcowi pozwoli zetrzeć pory udowe,
  • basen – jest alternatywą dla zwykłej miski z wodą. Agama brodata od czasu do czasu będzie zażywać kąpieli i schładzać się, jeśli będzie to konieczne.

Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej może obejmować także termometr, by sprawdzać, czy jest odpowiednia temperatura oraz higrometr, który będzie mówił, czy w terrarium jest zachowana odpowiednia wilgotność. Warto je umieścić w obu strefach – ciepłej i chłodnej. W ciepłej – tuż pod lampą grzewczą, w chłodnej w najdalszym krańcu terrarium. Istnieją urządzenia, które łączą te wszystkie funkcje, więc najlepiej dobrać mierniki pod nasze oczekiwania.

Więcej o akcesoriach dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/akcesoria-dla-agamy-brodatej/

Podłoże do terrarium dla agamy brodatej

Podłoże jest jednym z najbardziej dyskusyjnych tematów dotyczących utrzymania agamy brodatej. Niektóre z nich będą wskazane, inne z kolei mogą powodować potencjalne niebezpieczeństwa, dlatego warto zapoznać się z właściwościami każdego rodzaju ściółki i wybrać tę, która będzie najlepsza i najbezpieczniejsza dla jaszczurki. Agama brodata musi mieć zapewnione podłoże w terrarium, ponieważ w przeciwnym wypadku trudniej będzie nam sprzątać zbiornik, a dodatkowo jej łapki będą ślizgać się po powierzchni zbiornika.

Podłoża bezpieczne

Najbezpieczniejszym rodzajem podłoża będzie glina wędkarska wymieszana z piaskiem i wodą którą wyłożymy dno terrarium. W ciągu maksymalnie kilku dni masa powinna wyschnąć i związać się tworząc sztywną skorupę. Takiego podłoża agama brodata nie będzie w stanie spożyć, a dodatkowo ułatwi ono sprzątanie, bo nie musimy każdorazowo wymieniać wyściółki, a jedynie sprzątać nieczystości na bieżąco.

Jeśli wybieramy podłoże sypkie, najlepiej używać drobny pellet drzewny Chipsi Ultra lub granulat z kolb kukurydzy (chociaż ten drugi rodzaj lepiej stosować u dorosłych osobników, ponieważ młode mogą niechcący je podjadać, co może prowadzić do zaczopowania układu trawiennego). Niektórzy hodowcy korzystają również z piasku – wówczas należy sprawdzać, czy agama brodata nie podjada ściółki i w razie konieczności zmienić podłoże na inne.

Innymi rodzajami podłóż, których można używać w terrarium, są np. ręczniki papierowe lub maty dla zwierząt. Ja stosuję wykładzinę ze sztucznej trawy lub tekturę falistą u dorosłych agam, która dobrze się sprawdza i łatwo się ją sprząta. Co prawda nie wygląda to zbyt naturalnie, więc wybór odpowiedniego podłoża jest również kwestią walorów estetycznych. Młode agamy brodate najwygodniej i najbezpieczniej trzymać na zwykłych ręcznikach papierowych. Nie ma przy tym ryzyka zaczopowania, a sprzątanie terrarium jest o wiele łatwiejsze.

Podłoża potencjalnie niebezpieczne

Istnieją również podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, Ich obecność może prowadzić do zaczopowania w przypadku połknięcia (agama brodata niekiedy może podjadać ściółkę, np. podczas polowania na owady), a w skrajnych sytuacjach nawet do jej śmierci. Niestety w sklepach zoologicznych wiedza na temat gadów jest bardzo podstawowa lub powierzchowna, więc może zdarzać się, że sprzedawca będzie nam doradzał podłoża, które dla jaszczurki będą groźne i nieodpowiednie.

Więcej o podłożu dla agamy brodatej przeczytasz tutaj – https://gadyzbroda.pl/podloze-dla-agamy-brodatej/

Agama brodata w terrarium

Co jedzą agamy brodate? Karmienie i suplementacja

Agama brodata chętnie je zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny i tak też powinna wyglądać zbilansowana dieta jaszczurki. Młode agamy w fazie szybkiego wzrostu powinny dostawać więcej pokarmów zwierzęcych takich jak karaczany, świerszcze, szarańcza, okazjonalnie jako smakołyk mączniki lub drewnojady. Dzięki temu otrzymają wystarczającą ilość białka do dynamicznego wzrostu. Oczywiście podajemy wyłącznie żywe owady – gotowe mieszanki z suszonymi robakami raczej nie będą atrakcyjne dla jaszczurki i mało która agama brodata będzie zainteresowana spożyciem. Żywy owad jednocześnie dostarczy białka i wody do organizmu jaszczurki, a do tego pozwoli jej wykształcić instynkt polowania. Owady podawane agamom nie powinny być szersze niż rozstaw oczu zwierzęcia. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do zadławienia się jaszczurki lub jej zaczopowania.

Młode agamy brodate powinny otrzymywać 80% pokarmu zwierzęcego i 20% pokarmu roślinnego. Dorosła agama brodata powinna mieć odwrotną proporcję, a więc 20% pokarmu zwierzęcego i 80% pokarmu roślinnego.

Należy pamiętać, by na noc nie pozostawiać w misce niezjedzonych owadów, w szczególności świerszczy, które będą uciekać. Mogą one dokuczać zwierzęciu i podgryzać agamę podczas snu, powodując bolesne rany. Świerszcze mogą także ukryć się w szczelinach terrarium i grać w nocy, powodując dyskomfort u śpiących domowników.

Rodzaje żywej karmówki i opis owadów karmowych znajdziesz tutaj – https://gadyzbroda.pl/owady-karmowe-dla-agamy/

Pokarm roślinny w diecie agamy brodatej

Im starsza agama brodata, tym więcej możemy włączać do diety pokarmów roślinnych, takich jak na przykład:

  • rukola,
  • roszponka,
  • trzykrotka (poza trzykrotką reo),
  • mniszek lekarski,
  • kapusta pekińska.
  • wybrane kiełki

Dodatkowo możemy podawać do jedzenia owoce i warzywa w mniejszych ilościach, np. starta marchew lub jabłko. Oczywiście jest o wiele więcej roślin, które agamy brodate mogą jeść, a dokładne listy dotyczące żywienia są ogólnodostępne w Internecie.

Tutaj znajdziesz spis zieleniny, warzyw i owoców, które może spożywać agama brodata:  https://gadyzbroda.pl/jakie-rosliny-moze-jesc-agama-brodata/

Agama brodata red yellow i witblits (1)

Suplementacja wapniem i witaminami

Oprócz karmienia nie należy również zapominać o suplementacji gada, która jest bardzo istotna. Do każdego posiłku małej agamy należy 5 dni w tygodniu podawać wapń w proszku bez dodatku witaminy D3. Witaminy dla agamy brodatej z dodatkiem witaminy D3 należy podawać w pozostałe 2 dni w tygodniu zamiast wapnia.

Dorosła agama brodata powinna otrzymywać wapń bez witaminy D3 2 razy w tygodniu do posiłku, a witaminy z D3 raz na 2 tygodnie. Dodatkowo samice które są w trakcie rozrodu – przed i po składaniu jaj powinny dostawać wapń podobnie jak małe agamy – 5 dni w tygodniu. Agama brodata po znoszeniu jaj najczęściej będzie mieć deficyty wapnia, więc nie musimy się obawiać o przedawkowanie.

Pory karmienia agamy brodatej

Młode agamy brodate należy karmić 1-2 razy dziennie do syta, dorosłym osobnikom wystarczy karmienie raz na 2-3 dni w zależności od łapczywości zwierzęcia. Niektóre jaszczurki łatwo utuczyć, co nie jest zdrowe, więc pokarm należy podawać z rozwagą. Karmienie powinno odbywać się co najmniej 3 godziny po zapaleniu lamp i nie później niż 3 godziny przed ich zgaśnięciem. Nie muszą to być regularne pory karmienia – jeśli jednego dnia agama brodata będzie karmiona o godzinie 13, a kolejnego o 17, nie wpłynie to negatywnie na jej zdrowie.

Osobiście odradzam również karmienie z ręki, ponieważ rozleniwia to niektóre z agam i sprawia, że tracą instynkt łowczy. W ekstremalnych przypadkach agama brodata może odmawiać spożywania pokarmu z miski, bo przyzwyczai się do karmienia przez opiekuna i będziemy mieć problem, bo na dłuższą metę takie karmienie może być męczące, np. na czas krótkich nieobecności w domu. Jeśli boimy się, że owady rozbiegną się po terrarium lub domu, warto przełożyć zwierzę na czas karmienia do innego zbiornika, a po zjedzonym posiłku przenieść z powrotem do terrarium.

Więcej o karmieniu i diecie agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/co-je-agama-brodata-karmienie-i-dieta/

Małe agamy brodate

Tryb życia i zachowania agamy brodatej

Agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia. Po włączeniu świateł w terrarium rozpoczynają dzień od nagrzania swojego ciała. Wówczas barwy jaszczurki mogą być ciemniejsze i dopiero po odpowiednim nagrzaniu zyskują swój standardowy kolor. Jeśli tak się nie dzieje, możliwe, że temperatura w terrarium jest za niska, agama brodata jest niezadowolona lub jest to objaw choroby.

Po upływie około 2-3 godzin, agama brodata staje się aktywny, zwiedza terrarium, często drapie w szybę domagając się jedzenia. Jaszczurkę można nakarmić nie prędzej niż 3 godziny po włączeniu lamp i nie później niż 3 godziny przed ich wyłączeniem, ponieważ potrzebuje ona ciepła do prawidłowych procesów trawiennych. Im starszy gad, tym więcej czasu spędza na wygrzewaniu lub drzemkach.

W godzinach wieczornych, kiedy lampy zgasną, a za oknem zaczyna się ściemniać, agama brodata szuka sobie miejsca do spania, więc w nocy nie powinna hałasować.

W ciągu dnia możemy zaobserwować różne zachowania agamy brodatej, takie jak np.:

  • siedzenie z otwartym pyskiem – podobnie jak pies, agama brodata w tej sposób chłodzi się. Dla właściciela powinien to być sygnał, że w terrarium może panować zbyt wysoka temperatura. Jest to również do zaobserwowania podczas upalnego lata, kiedy ogólna temperatura otoczenia jest wysoka.
  • kiwanie głową w górę i dół – oznacza gotowość do stanięcia co walki i chęć zdominowania innych osobników. Może występować u agam trzymanych w pojedynkę – najczęściej będą wykonywać ten ruch widząc własne odbicie.
  • machanie łapami (tzw. waving) – agama brodata w ten sposób sygnalizuje uległość i oznacza, że podporządkowuje się reszcie stada (w tym np. człowiekowi). Samotnie trzymane jaszczurki mogą wykonywać takie ruchy widząc np. swoje odbicie w szybie.
  • drapanie w szybę – może to być sygnał, że agama brodata jest zainteresowana czymś poza terrarium i usiłuje dostać się w to miejsce. Często też może to być interpretowane jako dopominanie się o jedzenie, lub jeśli wypuszczamy często agamę z terrarium, że chce je po prostu opuścić. Między innymi z tego względu raczej nie zaleca się wypuszczania jaszczurki poza teren zbiornika, ponieważ uczy ją to złych nawyków i powoduje, że traktuje cały dom lub mieszkanie jako wielkie terrarium. Dla niektórych domowników takie drapanie może być na dłuższą metę irytujące, więc lepiej unikać częstego wypuszczania gada.
  • drapanie w ściany i podłogę terrarium – występuje najczęściej u samic, które będą składać jaja i szukają miejsca, w którym będą mogły to zrobić. W takiej sytuacji najlepiej wstawić do terrarium pojemnik z mokrym substratem (np. piaskiem), w którym będzie możliwe złożenie jaj. 
  • „smakowanie” otoczenia – charakterystyczne próbowanie językiem to sposób agamy brodatej na poznanie otoczenia. Receptory na języku pozwalają jej zidentyfikować otoczenie i w ten sposób dowiaduje się czym jest dany obiekt.
Wykluta mała agama brodata

Oswajanie agamy brodatej

Agama brodata jest jaszczurką, która stosunkowo szybko przyzwyczaja się do obecności człowieka. Najłatwiej oswajać ją, próbując podawać jej owady i rośliny z ręki, tak żeby kojarzyła nas z przyjemnościami. Jeśli decydujemy się na wyjęcie jaszczurki z terrarium należy to robić pod stałą kontrolą i na krótko (15-20 minut). Chodzenie po zimnej podłodze może wyziębić organizm jaszczurki, a śliskie powierzchnie mogą odbijać się negatywnie na stawach zwierzęcia.

Mała agama brodata, która trafia w ręce nowego właściciela najczęściej przez kilka tygodni będzie przechodzić aklimatyzację. Zwierzę będzie strachliwe, unikające kontaktu, będzie przybierać ciemniejsze barwy, może też niechętnie spożywać pokarm. W tym czasie nie należy niepokoić jaszczurki, nie wyjmować jej z terrarium i najlepiej dać czas na oswojenie się z nowym otoczeniem. Najlepiej w tym czasie osłonić przednią szybę ręcznikiem lub innym materiałem, który oddzieli agamę od świata i dopiero kiedy zobaczymy oznaki przyzwyczajenia (zjadanie owadów, jaśniejsze kolory) odsłaniać stopniowo widok. Jeśli apatyczny stan będzie utrzymywać się przez kilka dni, warto zabrać zwierzę do weterynarza. W trakcie aklimatyzacji bardzo często ujawniają się pasożyty wewnętrzne, które wykorzystują moment osłabienia agamy brodate.

Więcej o aklimatyzacji znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/aklimatyzacja-agamy-brodatej/

Pielęgnacja agamy brodatej

Poza karmieniem, suplementacją i właściwymi warunkami w terrarium, musimy pamiętać, że agama brodata będzie w niektórych okresach wymagała dodatkowej pielęgnacji. Nie możemy wówczas zapominać o właściwej opiece, ponieważ jej brak może powodować poważnie powikłania. Na pielęgnację składają się między innymi następujące sytuacje:

  • linienie – szczególnie młode agamy brodate będą często zrzucać starą skórę. W tym okresie pamiętajmy o zapewnieniu zwiększonej wilgotności, Warto wtedy zapewnić agamie kąpiel w wodzie o temperaturze 35-40 stopni. Należy też zwrócić uwagę na takie rejony jak końcówka ogona i palce – niekiedy stara wylinka może się zacisnąć i doprowadzić do martwicy kończyn. Miejsca narażone na takie powikłania warto nasmarować oliwką dla dzieci lub żelem USG. Agama brodata rzuca skórę partiami, więc może zdarzyć się tak, że najpierw wylinieje tułów, a dopiero potem łapy i głowa.
  • składanie jaj przez samicę – przede wszystkim należy dać jaszczurce spokój i wydzielić w terrarium miejsce, w którym będzie mogła złożyć jaja. Najlepiej wstawić pojemnik z wilgotnym substratem (np. piaskiem albo torfem). Warto też uzupełnić suplementację o dodatkową dawkę wapnia i witamin. Po złożeniu jaj agamie momentalnie wraca apetyt, więc po zniesieniu powinniśmy jej zapewnić solidną porcję pokarmu oprószonego wapniem.
  • odmiana szczególnej opieki, np. agama brodata silkback – skóra takich agam ma zupełnie zredukowane kolce, co sprawia, że jest bardzo wrażliwa na otarcia, przy wylince również możemy napotkać problemy. Skórę agamy silkback należy regularnie nawilżać, ponieważ jest ona szczególnie podatna na wysuszenie. Więcej o pielęgnacji agamy silkback napisałem w tym tekście: https://gadyzbroda.pl/jak-dbac-o-agame-brodata-silkback/
  • okresowe badania u weterynarza – przynajmniej raz na kilka miesięcy powinniśmy profilaktycznie zaprowadzić zwierzę do weterynarza, który wykona badania i sprawdzi stan zdrowia jaszczurki. Badanie powinno obejmować sprawdzenie kału na obecność pasożytów (jeśli mamy karmówkę z niesprawdzonych źródeł może być to przyczyna zarażenia, pasożyty pojawiają się często wskutek stresu aklimatyzacyjnego). Warto również upewnić się, że agama brodata nie ma ubytków w organizmie i jest właściwie suplementowana. Oprócz profilaktycznych wizyt, każda niepokojąca nas sytuacja powinna kończyć się wizytą u specjalisty.
  • kąpiel – jeśli widzimy konieczność, możemy zorganizować jaszczurce w razie potrzeby kąpiel. Zapewni ona gadowi oczyszczenie skóry z zabrudzeń. Agamy brodate bardzo często wdeptują we własne odchody i nie są zwierzętami, które przesadnie dbają o higienę, w związku z tym musimy im pomóc w utrzymaniu czystości. Woda powinna mieć temperaturę 35-40 stopni, a kąpiel trwać ok. 10-15 minut. W tym czasie możemy umyć ją ręką lub delikatnie wyszorować szczotką bardziej zabrudzone miejsca. Po myciu agamę należy otulić ręcznikiem, tak by wytrzeć ją z nadmiaru wody. Dodatkowe kąpiele możemy organizować, gdy widzimy, że zbliża się wylinka lub występuje problem z jej zrzuceniem (np. zaciśnięta skóra wokół palców lub końcówki ogona).
  • zimowanie – jest to szczególny okres w życiu każdej agamy, kiedy na kilka tygodni zapada w regenerujący sen, który pozwoli jej zebrać siły na kolejny sezon. Agama brodata zwykle chcąc zimować sama wysyła nam sygnały, takie jak np. brak apetytu, ospałość, przebywanie w chłodnych miejscach, kopanie, przybranie ciemnych barw. W tym czasie należy agamie zapewnić spokój i stopniowo wygaszać lampy. Przed samym zimowaniem koniecznie należy złożyć wizytę weterynarzowi, by przebadał zwierzę. Więcej o zimowaniu i przygotowaniu agamy na sen napisałem w tym tekście: https://gadyzbroda.pl/zimowanie-agamy-brodatej/ 
Małe agamy brodate

Koszt utrzymania agamy brodatej

Miesięczny koszt utrzymania agamy brodatej wynosi od 50 do 150 zł. Terrarium wymaga cyklicznej wymiany podłoża, które niezależnie od jego rodzaju z czasem się zużywa. Podobnie jest z lampami – z czasem tracą one swoje pierwotne właściwości lub po prostu się przepalają i wówczas należy je wymienić na nowe. Kolejny koszt to cykliczne kupowanie karmówki, roślin, wapnia oraz witamin. Jeśli chcemy chociaż częściowo zredukować koszty, warto np. prowadzić samodzielną hodowlę owadów oraz prowadzić w doniczce na parapecie lub w ogródku uprawę roślin, które w okresie letnim agama brodata będzie mogła spożywać.

Poniżej podsumuję krótko każdy z elementów, który składa się na koszt utrzymania agamy:

  • terrarium – koszt najprostszego terrarium bez wyposażenia i ścianki strukturalnej to 300-500 zł za terrarium drewniane. Zbiornik szklany będzie nieco droższy i widełki wynoszą od 400 do 600 zł. Jeśli decydujemy się na kupno terrarium z pełnym wyposażeniem lub skorzystanie z usług firmy zajmującej się wykonywaniem i aranżacją terrariów, cena będzie kształtować się w granicach od 600 zł do 3000 zł.
  • żarówka UVB z oprawą – w zależności od rodzaju oświetlenia UVB koszt będzie różny. Żarówka kompaktowa razem z oprawą będzie kosztować od 80 do 120 zł. Musimy ją wymieniać co ok. pół roku. Świetlówka UVB będzie kosztować od 120 do 200 zł razem z oprawą – taki rodzaj oświetlenia wymieniamy raz na rok. Metahalogen wraz z zestawem montażowym będzie kosztować ok. 600 zł, ale w tym przypadku będzie on łączył zarówno ogrzewanie jak i UVB. Żarówkę należy wymieniać co 12 miesięcy i kosztuje ona ok. 150 zł.
  • żarówka grzewcza z oprawą – żarówka razem z oprawą będzie kosztować ok. 50 zł. Należy pamiętać, by dobrać moc żarówki pod konkretne terrarium oraz temperaturę domową, tak by w najcieplejszym miejscu terrarium nie przekraczała ona 40 stopni. Żarówkę wymieniamy na nową dopiero wtedy, kiedy się przepali. Możliwe jest stosowanie różnych żarówek w zależności od pory roku – w okresie letnim możemy stosować mniejszą moc, a na czas zimowy wkręcać silniejszą żarówkę. Najlepiej kupić kilka żarówek o różnej mocy i potestować, która da prawidłową wartość.
  • wapń i witaminy – cena wapnia to 20-40 zł w zależności od producenta. Witaminy dla gadów to 30-60 zł. Jedno pudełko wapnia i witamin wystarcza na rok lub nawet dłużej przy rozsądnym użytkowaniu.
  • pożywienie – agama brodata spożywa zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Cena owadów będzie zależała od gatunku, którym będziemy ją karmić. Najłatwiej będzie podać cenę za 100 sztuk. W przypadku karaczanów zapłacimy od 10 do 60 zł (w zależności od wielkości owada). Świerszcze będą kosztować od 10 do 15 zł. Szarańcza będzie najdroższa i za 100 sztuk zapłacimy od 60 do 100 zł. Szczególnie młode agamy mają duże zapotrzebowanie na białko, więc zapasy owadów będą kończyć się bardzo szybko. Pokarm roślinny zależy przede wszystkim od gatunku rośliny, którą będziemy karmić zwierzaka. Paczka roszponki w sklepie kosztuje 5 zł, a z drugiej strony mamy na łące mniszek lekarski, który jest za darmo. 🙂
  • podłoże – po raz kolejny – wszystko będzie zależeć od rodzaju podłoża, które zastosujemy. Rolka ręczników papierowych kosztuje w sklepie ok. 10 zł, 10-litrowe opakowanie Chipsi Ultra to koszt 25-30 zł, z kolei Habistat, będący mieszanką ziemi, piasku, żwiru i gliny będzie kosztować ok. 70 zł za opakowanie 10-litrowe.
  • miski – będziemy potrzebować przynajmniej 2 misek – jednej na pokarm, a drugiej na wodę. Koszt takich miseczek to kilka złotych. Warto kupić miski o zaokrąglonych do wewnątrz brzegach, które uniemożliwią ucieczkę owadom.
  • weterynarz – przynajmniej raz na pół roku powinniśmy profilaktycznie zabierać agamę do weterynarza by zrobił ogólny przegląd jej stanu zdrowia. Oczywiście jeśli widzimy, że ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego, należy zabrać ją do specjalisty od razu. Agama powinna mieć wykonywane badanie kału na obecność pasożytów przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej raz na 3 miesiące. Koszt wizyty u weterynarza zależy od cennika danego specjalisty, więc trudno podać konkretny cennik. Badanie kału to koszt ok. 30-50 zł. W przypadku wykrycia pasożytów należy zastosować leczenie, które jest kolejnym kosztem.
  • zużycie prądu – ostatnią już rzeczą wpływającą na koszty będzie miesięczne zużycie prądu na lampy. Przy założeniu, że lampy codziennie będą świecić po 12 godzin, a ich łączna moc wyniesie 100 W, to przy stawce 0,65 zł za 1 kWh zużycie będzie nas kosztować od 20 do 30 zł. Oczywiście z uwagi na podwyżki cen prądu, za jakiś czas te szacunki mogą być nieprawidłowe.
Podsumowując – średnie miesięczne koszty utrzymania agamy brodatej mogą wahać się między 100 a 300 zł.

Czy agamy brodate gryzą?

Agamy brodate przeważnie są przyjacielsko nastawionymi zwierzętami i jeśli od małego będziemy przyzwyczajać jaszczurkę do częstego kontaktu z człowiekiem nie powinna gryźć. Oczywiście dużo zależy od samego charakteru zwierzęcia – czasami młode agamy w okresie dojrzewania są bardziej pobudliwe i skłonne do ataku, ale zwykle jest to przejściowe i po osiągnięciu pełnej dojrzałości uspokajają się.

Ugryzienia najczęściej pojawiają się podczas karmienia jaszczurki z ręki – mniej wprawiony w polowaniu gad może przypadkowo nas pokąsać, więc musimy być uważni. Agresywna postawa względem opiekuna może być oznaką choroby zwierzęcia lub zbliżającej się wylinki, która pobudza jaszczurkę. A czasami agama brodata ma po prostu taki temperament.

Agamy brodate yellow i orange

Ile żyje agama brodata?

Agamy brodate zwykle dożywają 7-10 lat, wszystko tak naprawdę zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Niektóre osobniki osiągają rekordy i dożywają nawet 20 lat. Im lepiej dbamy i karmimy jaszczurkę, tym większa szansa na jej długie życie. Kluczowe w tym wypadku będą regularne wizyty u weterynarza (najlepiej poszukać takiego, który specjalizuje się w gadach), który raz na kilka miesięcy powinien ocenić stan jaszczurki i wydać odpowiednie zalecenia).

Jakie rozmiary osiąga agama brodata?

Dorosła agama brodata osiąga rozmiar od 45 do 55 cm długości licząc razem z ogonem, który stanowi połowę długości jej ciała. Wszystko zależy od jej odżywiania, terytorium na jakim się wychowuje, genów oraz przebytych chorób. Im lepiej dbamy o jaszczurkę i zapewniamy jej odpowiednie warunki, tym większe rozmiary zwierzę może osiągnąć. Istnieje odmiana German Giant, która cechuje się większymi rozmiarami i masywniejszą budową, jednak jest ona raczej trudna do znalezienia w polskich hodowlach.

Waga dorosłej agamy brodatej powinna wynosić od 350 do 600 gramów. Wszystko tak jak u ludzi zależy od indywidualnych czynników, takich jak geny i częstotliwość jedzenia.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena agamy brodatej zaczyna się od ok. 300 złotych. Jeśli chcemy kupić rzadszą odmianę, musimy się liczyć z wyższym kosztem, dochodzącym nawet do kilkuset złotych. To ile kosztuje agama brodata jest również kwestią miejsca zakupu – w sklepie zoologicznym cena na pewno będzie wyższa, ponieważ do ceny jaszczurki jest również doliczony narzut sprzedawcy.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem agamy brodatej z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Agama brodata red i classic

Warto przeczytać przed kupnem agamy brodatej

Przed zakupem jaszczurki upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do jej posiadania. Konieczne jest odpowiednie terrarium o minimalnym rozmiarze 120x60x60. Agamy brodate są zwierzętami wymagającymi specjalnych warunków. Agama brodata do prawidłowego rozwoju wymaga lampy UVB oraz lampy grzewczej. Musisz także być przygotowany na to, że jaszczurka je żywą karmę, więc będzie to wiązało się z posiadaniem w domu owadów takich jak np. świerszcze i karaczany. Poniżej znajdziesz kilka poradników, które przygotowałem dla posiadaczy agamy brodatej:

  1. Informacje dotyczące odpowiedniego terrarium dla agamy brodatej, oświetlenia, ogrzewania, wystroju i podłoża w terrarium
  2. Dieta, karmienie i suplementacja agamy brodatej
  3. Jak rozpoznać płeć agamy brodatej?
  4. Zimowanie agamy brodatej
  5. Aklimatyzacja agamy brodatej, czyli co po zakupie jaszczurki
  6. Akcesoria dla agamy brodatej
  7. Owady karmowe dla agamy brodatej – karaczany, świerszcze, szarańcza, mole woskowe, mączniki, drewnojady
  8. Jakie podłoże do terrarium dla agamy brodatej?
  9. Jak dbać o agamę brodatą silkback?
  10. Czy w jednym terrarium można trzymać kilka agam brodatych?
  11. Linienie agamy brodatej – wszystko o zrzucaniu skóry i wylince
  12. Sprzątanie i dezynfekcja terrarium agamy brodatej
  13. Agama brodata składa jaja – jak radzić sobie w tej sytuacji?
  14. Kąpanie i mycie agamy brodatej
  15. Woliera dla agamy brodatej – wypuszczanie jaszczurki na zewnątrz
  16. Spis ziół, warzyw i owoców, które może jeść agama brodata
  17. Pasożyty przewodu pokarmowego u agamy brodatej – objawy, leczenie, profilaktyka weterynaryjna
 
Opis jest krótkim streszczeniem, jakie podstawowe warunki należy zapewnić agamom do ich prawidłowego rozwoju, Informacje wynikają z mojego kilkuletniego doświadczenia i sprawdzają się w mojej hodowli agam brodatych. Należy również zapoznać się z wieloma o wiele obszerniejszymi artykułami dostępnymi w Internecie (np. fora internetowe poświęcone terrarystyce, Wikipedia, kanały hodowców na YouTube, grupy na Facebooku itd.), by uzupełnić swoją wiedzę.
5/5 - (92 votes)